Po co taki projekt?

projekt_kajaGładkowłose jack russell-e były... od zawsze :)
Rasa z 200-letnią historią dopiero w 2001 roku doczekała się oficjalnego uznania przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Mimo, że Jack Russell Terrier pochodzi z Wysp Brytyjskich za kraj upowszechnienia rasy uważa się Australię. Także - w 2001 roku - na wniosek Australii został przyjęty oficjalny wzorzec rasy.

Australijska hodowla jacków, datująca się od połowy lat 60-tych ubiegłego stulecia, wypromowała własny kanon tej rasy - psa z włosem drutowatym, w późniejszej hodowli określanym jako "broken" (złamany). Wynikało to z konieczności przystosowania rasy do trudnych warunków terenowych. Także , a może przede wszystkim, z występującej we wczesnej fazie hodowli braku planowej selekcji - włos gładki został wyparty w wyniku selekcji naturalnej. Na ringach zaczęto pokazywać prawie wyłącznie "sierściuchy" - psy z włosem szorstkim i złamanym. Gładkowłose odeszły na drugi plan.

Nielicznie używane w hodowli psy gładkowłose miały za zadanie raczej poprawę struktury włosa szorstkiego. Dolanie krwi psów gładkich przeciwdziałało wydelikacaniu szorstkiego włosa - nie stawał się jedwabisty. Nieliczne w miotach gładkie jacki były niejako "produktem ubocznym" - hodowle oparte na liniach gładkowłosych są rzadkością! "Klasyczne" gładkowłose jacki były mniej popularne wśród hodowców i wystawców. Gładki jack - bardzo często zbliżony wyglądem i budową do swoich irlandzkich przodków - był niewdzięcznym "materiałem hodowlanym". Starsze hodowle - np. holenderskie - rezygnowały z hodowli   psów gładkich na rzecz "australijskiego eleganta".  

Takie tendencje w hodowli a także na światowych ringach doprowadziły do tego, że psy gładkie z odpowiednim eksterierem i posiadające wielopokoleniowe rodowody i gładkich przodków stały się... rzadkością! A wręcz - w wyniku selekcji ukierunkowanej na odmianę szorstką - odmianą wymierającą! Wynika to z jednej strony z braku zainteresowania większości hodowców, z drugiej - z trudności hodowlanych związanych ze złożonymi uwarunkowaniami genetycznymi.

W ostatnich latach daje się dostrzec wzmożone zainteresowanie hodowli europejskich gładkowłosymi jackami. Także Australia (sic!) ponownie importuje z Wysp Brytyjskich gładkie jacki. Czyżby.....wracało stare ?

Gładkie jacki są naszą pasją od początku istnienia naszej hodowli. Staramy się o utrzymanie gładkich linii - chociaż nastręcza to wiele trudności , choćby z powodu braku odpowiedniego "materiału hodowlanego". Celem naszym jest więc nie tylko utrzymanie klasycznej linii gładkowłosych JRT, lecz zaprezentowanie w przyszłości odmiany gładkowłosej o nowocześniejszym eksterierze, zbliżonym w budowie do linii tzw. australijskich.

Chcemy, aby nasze Jack Russell Terriery były nie tylko zdrowe i piękne ale także - gładkie..... :)

Opracowanie - hodowla DRAPICHRUST